Tehnikamaja ilmajaam:

Vaata ilmainfot

Maaülikooli juhtimisel algas projekt "Kliimamuutustega arvestavad põllumajandustootmist toetavad asukohapõhised prototüübid"

Foto: Toomas Tamm
Viljapõld

Kliimamuutused avaldavad ülemaailmselt kasvavat mõju, sealhulgas Eesti põllumajandusele ja toidujulgeolekule. Ekstreemsed ilmastikuolud – põuad, külmakahjustused, paduvihmad, tormid ja üleujutused – ning uued taimekahjurid ohustavad saagikust ja põllukultuuride kasvatamist.

RITA-AGROMET3 projekt keskendub prototüübi väljatöötamisele, mis hindab ilmastikukahjusid satelliidiandmete abil ning aitab tuvastada põhilisi põllukultuuride kahjustusi, sealhulgas põua- ja külmakahjustusi.

„Viimased dekaadid on veenvalt näidanud, et äärmuslikud ilmastikunähtused Eestis sagenevad ja nende negatiivne mõju põllumajandustootmisele suureneb. Kahjustuste ulatuse kiireks hindamiseks saame tugineda kaugseire võimalustele,“ ütleb projektijuht, Eesti Maaülikooli keskkonnakaitse ja maastikukorralduse professor Kalev Sepp.

Projekti partneriks on KappaZeta OÜ, kes arendab prototüübi põllukultuuride ilmastikukahjustuste hindamiseks Eestis. See võimaldab määrata kahjustuste ulatust ja suurust, toetades tulevikus poliitilisi otsuseid ning võimaldades vajadusel põllumajandustootjatele kahjude hüvitamist. Sarnaseid praktikaid rakendatakse juba mitmes ELi riigis.

Viimase kolme aasta kahjustuste kohta kogutakse andmeid põllumajandustootjatelt üle Eesti. Samuti oodatakse põllumajandustootjatelt operatiivset infot kultuuride kahjustustest alates 2025. aasta kevadest ja suvest, et jäädvustada olukord kohapeal ka droonidelt.

Projektis käsitleme ka aianduse ja köögiviljakasvatuse temaatikat. Nimelt valmib ülevaade enamlevinud kahjustustest puuvilja- ja köögiviljakultuuridele, analüüsitakse aiakultuuride haiguste ja kahjurite prognoosimudeleid ning nende seoseid ilmastikuoludega. Omaette teemana koostatakse detailne analüüs pritsimislahuse triivi ja õhku hajumist mõjutavate taimekaitsepritside uudsetest tehnoloogilistest lahendustest ja meteoroloogiliste tingimuste vahelistest seostest. Sõnastatakse ka ettepanekud kaasajastatud taimekaitsetööde normväärtuste kohta.

Projekt suurendab avaliku sektori ja põllumajandusvaldkonna teadlikkust ning võimekust rakendada nutikaid lahendusi kliimamuutustega kohanemiseks.

RITA-AGROMET3 projekt teeb koostööd KIPPER projektiga ("Kliima- ja Ilmateenuste Prototüübid Kestlikuks Põllumajanduseks Eesti Regioonides"), mida juhib Maaelu Teadmuskeskus (METK). Partneriteks on Tartu Ülikooli Kliimauuringute keskus ja Ruumab OÜ. KIPPERi raames arendatakse põlluilmastiku andmebaasi ja kaardirakenduste prototüübid, mis aitavad hinnata taimekasvatustööde õigeaegsust ja ilmastikukahjude tõenäosust viimase kümne aasta jooksul.

Projekt algas 1. jaanuaril 2025  ja lõppeb 31. detsembril 2026. Projekti elluviimist rahastavad Eesti Teadusagentuur, Kliimaministeerium ning Regionaal- ja Põllumajandusministeerium programmi "Kestlikku ja kliimamuutustega arvestavat põllumajandustootmist toetavad asukohapõhised kliima/ilmastiku teenuste prototüübid" raames.

Lisateave:
Kalev Sepp
Eesti Maaülikooli keskkonnakaitse ja maastikukorralduse professor
Projekti AGROMET3 konsortsiumijuht
kalev.sepp@emu.ee