Eesti kõrghariduspoliitika suur arutelu toob kokku ülikoolide juhid, tudengid ja poliitikud
Rektor Ülle Jaakma
Täna toimub TalTechi aulas Rektorite Nõukogu kõrghariduse teemaline ümarlaud, kus arutatakse kõrghariduspoliitika järgmise veerandsaja olulisemate küsimuste üle. Päeva jooksul saavad sõna rektorid, tudengid ja poliitikud, aga ka Vabariigi President Alar Karis ja riigikontrolör Janar Holm.
Rektorite Nõukogu soovib kokku tuua inimesed, kes on seotud kõrghariduspoliitikaga ning tunnevad huvi selle vastu, missugune peaks olema Eesti kõrghariduse tulevik. „Kõrghariduspoliitika ei ole pelgalt ühe valdkonna küsimus – see on Eesti ühiskonna ja majanduse arengu alustala,“ ütles Rektorite Nõukogu esimees Tiit Land.
„Kõrghariduses tuntakse täna puudust strateegilisest ettevaatest ja konkreetsest arusaamast, kuidas tagada rahvusvaheliselt konkurentsivõimelised ülikoolid, missuguse mudeli järgi peaks ikkagi toimuma rahastamine ning kuidas tagada kõrghariduse kvaliteet ja ligipääs soovitud tasemel. Selguse loomiseks on tarvis kaasata kõiki osapooli ning tänane sündmus aitab avada sisuka ja loodetavasti pikemaajalise arutelu neil teemadel,” lisas Land.
Tartu Ülikooli üliõpilaskonna esimees Renar Kihho ja Riigiteaduste Seltsi Poliitikalabori kaasjuht Miia Maris Praks avavad tudengite ootusi ja murekohti, esitades oma hinnangu parlamendierakondade kõrgharidusvaatele. Rektorite Nõukogu peasekretär Hanna Kanep teeb sissevaate Eesti kõrghariduse hetkeseisu.
Peale ettekannete toimub kolm vestlusringi, millest esimest juhib President Alar Karis ning kelle vestlusringis arutletakse üheskoos akadeemik Mart Saarma, teadlase Jaan Aru, emeriitprofessor Marju Lauristini ja Kutsekoja juhatuse liikme Tiia Randmaga teaduse ja kõrghariduse tuleviku üle.
Seejärel keskenduvad Eesti ülikoolide rektorid Eesti Kunstiakadeemia õppeprorektori Anne Pikkovi juhitavas vestlusringis kõrghariduse tänastele väljakutsetele.
Päeva lõpetab Riigikontrolöri ning pikaaegse haridus- ja teadusministeeriumi kantsleri Janar Holmi modereeritav diskussioon kõrghariduse arengu ja pikemaajalise strateegilise tulevikuplaani üle. Arutelus osalevad haridus- ja teadusminister Kristina Kallas, Tallinna linnapea Jevgeni Ossinovski ning riigikogu liikmed Tõnis Lukas, Margit Sutrop, Vadim Belobrovtsev ja Helle-Moonika Helme.
Rektorite Nõukogu asutasid 2000. aastal kuus Eesti avalik-õiguslikku ülikooli: Tartu Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool, Tallinna Ülikool, Eesti Maaülikool, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia ning Eesti Kunstiakadeemia. Ühingu eesmärk on aidata kaasa Eesti haridus-, teadus- ja kultuurielu edendamisele oma liikmete esindamise ja seisukohtade kujundamise kaudu ühist huvi pakkuvates küsimustes.
Sündmuse päevakava:
Kell 11 Kogunemine ja registreerimine
Kell 11.10 Avasõnad - Rektorite Nõukogu esimees Tiit Land
Kell 11.25 Üliõpilaste pilguheit parlamendierakondade kõrgharidusvaatesse - Renar Kihho, Miia Maris Praks
Kell 11.45 Kus seisab Eesti kõrgharidus täna? Rektorite Nõukogu peasekretär Hanna Kanep
Kell 12.10 Lõuna ja arutelu laudkondades
Kell 13.00 Vabariigi Presidendi vestlusring
Osalevad: Mart Saarma, Marju Lauristin, Jaan Aru, Tiia Randma
Kell 14.00 Anne Pikkovi vestlusring
Osalevad: Tiit Land, Toomas Asser, Mart Kalm, Ülle Jaakma, Ivari Ilja, Tõnu Viik
Kell 15.00 Janar Holmi vestlusring
Osalevad: Kristina Kallas, Jevgeni Ossinovski, Tõnis Lukas, Margit Sutrop, Vadim Belobrovtsev, Helle-Moonika Helme
Kell 15.45 Vahekokkuvõte ja vabas vormis arutelud, sündmuse ametliku osa lõpp